|
Vemhessg, betegsgek
2012.01.05. 15:22
A vemhessg:
A vemhessg ltalban 2 hnapig tart. A vemhessg els jele a fogamzs utn krlbell 4 httel a csecsbimbk enyhe megduzzadsa, ersebb rzsaszn rnyalatv vlsa. A vemhessg 5.-6. hetben mr kilehet tapintani kiskutykat s ekkor mr meglehet mondani, hogy hny magzat van a mhben. Ezek utn a has nvekedsnek indul. A magzatok szmra az els hrom ht a legkritikusab, ebben az idszakban a gygyszerek s fertzsek kros hats lehet fejldskre. Az anyallatot clszer mg vemhessg eltt beoltani mert a betegsgek ellen termelt antitestek rkldnek a megszlet klykkre. A mhben lv klykk (hasonlan az emberhez) rzelmi fejldse mr megkezddik a mhben az anyallat rzelmeihez kpest.
Ells:
A vajuds eltt 24 rval a kutya mr szinte semmit nem eszik s egyre tbb idt tlt a kivlasztott helyen. Az ells eltt sokuk nyugtalann, harapss s ingerlkenyebb vlhat. Megkezddnek a kisseb mhsszehzdsok s az els llyk a szlcsatornba jut, a magzatburok megreped s a magzatvz kifolyik. Ezt kveten kb. 2 ra mlva az els klyk megszletik. A kiskutyk ltalban fejjel elre jnnek a vilgra, de van amelyik farral fel csusszan ki. A szuka ltalban fekve szl de vannak szukk melyek llva ellenek. A kiskutyk mind egy-egy burokbab jnnek a vilgra amelyet az anyallat lenyalogat rluk, nyelvnek maszrozsval veszi r a klykket az els leveg vtelre. Az els klyk megszletse utn 30 percen bell jra megindul az ells.
Klykk:
Az ells utni 24 rban a szuka egy pillanatra se hagyja magra a klykket. Szletsk utn kt httel mg teljesen az annyuktl fggenek. 3 hetesen mr kezdenek szaglszni, jrni, flelni, nzeldni. 4-5 hten kmr nem annyira fggenek anyjuktl kezdenek morogni, ugatni, csvlni a farkukat. 7. ht a klykk mr futnak, ugranak. A klykket lehetleg ne vegyk el tl korn az anyjuktl mert a klykk az anyjuktl tanulnak s sokmindent az egymssal val jtk kzben tanulnak meg. A klykk tpllka: A klykk az els 3 htben kizrlag anyatejjel tpllkoznak. A 3 ht vgtl mr kaphatnak szilrd tpllkot. Az anya egy ideig mg hagyja szopni a klykket, de ennek mr nem tpll szerepe van hanem megnyugtat, biztonsgrzetet ad.
Az emberi trsadalomba val beilleszkedsk a negyedik ht kzeptl, a hetedik ht vgig tart. Ebben az idszakban kapott tapasztalatok befolysoljk a klyk ksbbi termszett. Hat-nyolc hetes korban nem rheti lelki krosods a klykket, mert ez tartsan megmarad, s a ksbiekben helytelen viselkedsben nyilvnulhat meg, melyet mr nagyon nehz helyrehozni.
Betegsgek, lskdk
Fertz betegsgek:
Parvovrusos blgyullads
Legjobban a fiatal kutykat tmadja meg. A vrus nagyon ellenll akr tbb egy vig fertzkpes maradhat, rlkkel s egyb testvladkokkkal trtn rintkezs sorn terjed. A klykkre nagyon vigyzzunk mert mg mi is behozhatjuk az utcrl. Tnetei: magas lz, majd slyos hnys, s bzs, vres hasmens. Ha kutynk parvovrusos blgyulladsban szenved azonnal hvjunk llatorvos, sajnos nha a klykkn mg az llatorvos sem tud segteni. Vdoltsokkal megelzhet a betegsg.
Szopornyica
A kutykat brmikor , brmilyen letkorban megtmadhatja. Brmilyen testvladkkal, de kzvetlen tallkozssal is terjed. A tnetek lehetnek: az orr s a szem vladkozsa, khgs, hnys, lz, tvgytalansg, levertsg, hasmens, idvel a talpprnk megkemnyedse s rnggrcsk .
A vdolts teljes biztonsgot nyjt.
Fertz mjgyullads
A tbbnyire heveny lefolys vrusos betegsgre a 3 hnapos-1 ves kutyk klnsen fogkonyak.
A betegsg kzvetlenl terjed az llatok tallkozsakor.Tnetek: 40-41 fok hmrsklet mellett levertsg, tvgytalansg, szomjassg s ismtelten hnys. A szjnylkahrtyjn vrzsek jelennek meg, s ksbb srgasg is kialakul. Vdoltssal megelzhet.
Leptospirzis
llatrl emberre is terjed. A fertzds szjon t, kzvetlenl vizletbl vagy vvz kzvettsvel terjed.
Leptospirzis esetn a vese s a mj krosodik, fiatal korban ezen szervek heveny, vgzetes gyulladsa alakulhat ki. Tnetek: bizonyos terlet fjdalmassga, gyakori vizels, sr ledkes vizelet, hnys, hasmens, magas lz, tvgytalansg s srgasg. Rendszeresen ismtelt vdoltsokkal megelzhet.
Kennelkhgs
Csoportosan tartott ebek fels lgti megbetegedse, amely a nedves, nyirkos, ks szi, illetve tli, koratavaszi idszakban, prs, kds idben terjed kzttk, emberre nem veszlyes. A lz s az ijeszten heves khgs llatorvosi gygykezelsre ltalban jl gygyul,de elhanyagolt esetekben azonban slyos kvetkezmnyek lphetnek fel. Vdoltssal megelzhet.
Veszettsg
A veszettsg vilgszerte, minden kontinensen elfordul.A veszett llat marsval terjed mindig hallos kimenetel. Tnetek: viselkedsi vltozsok, tudatzavar, llkapocsbnuls, nylzs, nyelsi kptelensg,rveteg tekintet, kancsalsg,vziszony.Az venknti vdolts ktelez.
Coronavrusos blgyullads:
Fleg fiatal kutyknl okoz hasmenst, de nha felntt kutyk is megbetegedhetnek.Tnetek: tvgytalansg, vzszer hasmens, gyakori hnys, a kiskutyknl a hasmens rvid id alatt kiszradshoz vezethet.
lskdk:
Bolha: A kutykban a leggyakrabban elfordul parazitk.Cspseik miatt a kutya harapdlja s vakarja magt fleg a htn s a farok tvben.Sok kutya allergis a bolhanylra s az egsz teste viszket tle. Keressk a kutynk szrben a bolhapiszkot melyet ha nedves zsebkendre tesznk, piros lesz. Sok bolhart szer van de a taln leghatsosabb a n. "spot on" ksztmny, amelyeket az llat tarkjn a brre kell csepegtetni .
Kullancs: A kutya fleg a magas aljnvnyzetben s az erdben szedheti ssze, ezrt kirnduls utn nem rt tnzni kutynkat. A kulancs maga nem kellemetlen a kutynknak de veszlyes betegsgeket hordozhat mint pldul a Lyme kr(tnetei: tvgytalansg, lz, snta-sg, duzzadt, esetleg fjdalmas zletek(vdolts mr van)) s a babesiosis(tnetei: magas lz, tvgytalansg, elesettsg, fradkonysg) ezek kimenetele akr hallos is lehet.
Tet: A kutyatett knny szrevenni s megszabadulni tle. Ha kutynk tetves akkor krdezzk meg llatorvosunkat hogy milyen j rovarl samponok vannak.A kutyatet az emberre nem terjed t.
| |